تشریح جزییات طرح حمایت مالی از دانشجویان دکترا
  • تشریح جزییات طرح حمایت مالی از دانشجویان دکترا

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم با اشاره به جزییات طرح وزارت علوم با عنوان «حمایت مالی از دانشجویان دکترا»، گفت: طرح معاونت علمی ریاست جمهوری برای حمایت از دانشجویان دکترا، دانشجویان را از بدو ورود مورد حمایت قرار نمی‌دهد. دکتر رضا عامری در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به طرح اعطای پژوهانه به دانشجویان دکترا توسط معاونت علمی ریاست جمهوری، گفت: سال گذشته وزارت علوم، طرحی با عنوان حمایت مالی از دانشجویان دکترا در قالب دستیار آموزشی و پژوهشی در تدوین و اعلام کرده بود که به دلیل مشکل در تامین مالی این طرح اجرایی نشد.
وی با بیان اینکه طرح وزارت علوم‌ دارای دو بخش دستیار آموزشی یعنی قبل از رساله و دستیار پژوهشی بعد از رساله بوده است، اظهار کرد: ولی طرحی که معاونت علمی اعلام کرده است تنها شامل بخش دوم طرح وزارت علوم می‌شود، یعنی کسانی که وارد رساله دکتری شدند، مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند. وی با بیان اینکه اجرای این طرح می‌تواند بخشی از دغدغه‌ مالی و معیشتی دانشجویان دکترا را رفع کند، گفت: باز معتقدیم که طرح وزارت علوم، کارشناسی‌تر و کاملتر بوده است، چراکه دانشجویان دکترا را از بدو ورود مورد حمایت قرار می‌داد، در حالی که طرح معاونت علمی مربوط به 2 سال بعد از ورود به دوره دکتراست.
مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم با بیان اینکه بنای وزارت علوم آن است که با تامین منابع مالی طرح اولی را اجرا کند، اظهار کرد: به هر حال اجرای این طرح قدم مثبتی برای کمک به دانشجویان دکتراست و طرح اولی منجر به آن می‌شود تا دانشجویان دکترا از بدو ورود مورد حمایت قرار بگیرند.
 عامری با اشاره به جزئیات طرح وزارت علوم‌ در حمایت از دانشجویان دکترا، گفت: دانشجویان مشمول این طرح نباید بورسیه و استخدام دستگاهی باشند و به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور و دارای دیگر شرایط لازم باشند تا مورد حمایت مالی قرار گیرند، هدف از اجرای آن ارتقای پژوهش، زمینه سازی برای نوآوری در رساله‌ها، تقویت و تمایل دانشجویان مستعد برای تحصیل در داخل کشور، کسب مهارت اجتماعی دانشجویان از طریق مشارکت دادن در امر تدریس و پژوهش، جلوگیری از طولانی شدن غیر متعارف تحصیل در دوره دکتری و غیره می‌باشد.
گفتنی است، معاون علمی رییس‌جمهور هفته گذشته با اعلام اولویت‌های اعطای تسهیلات بلاعوض به دانشجویان دکترا، از اختصاص 200 میلیارد ریال در قالب پژوهانه رساله به دانشجویان دکتری خبر داده بود.

کد خبر: 8806-02356
منبع خبر:
http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1392364&Lang=P

کلمات کلیدی
تشریح جزییات طرح حمایت مالی از دانشجویان دکترا,محصولات توانبخشی,توان افزار